BOYS
GIRLS
FEBRUARY 2018
Su M Tu W Th F Sa
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
XXX NOV DEC JAN FEB MAR XXX

Minnesota High School Boys

Tuesday, February 20, 2018

Section Playoffs

Let's get your athlete noticed! Click for more info!

#8 Hastings 3 4 0 7
#9 Dodge County 0 0 0 0
SECTION 1AA PLAY-IN
H: Jonathon Peine (fr) 2G, 2A
H: Leo Otto (so) 2G, 1A
H: Chase Freiermuth 1G, 2A
H: Logan Stokke, Morgan Sweeney
H: Scott Tuin 11-save shutout
DC: Cole Kundert 41 saves

Section 1AA Bracket

#8 Park (Cottage Grove) 1 0 0 0 3
#9 East Ridge 1 0 2 1 4
SECTION 3AA PLAY-IN
ER: Marco Troje (so) Hat Trick
- GWG OT 7:16
ER: Tanner Stafne 1G, 2A
ER: Tomy Ogren 15 saves
PCG: Mason Porter (jr) 2G
PCG: Travis Montez, Luke Maul 42 sv

Section 3AA Bracket

#8 Roseville 1 0 3 4
#9 Woodbury 1 0 0 1
SECTION 4AA PLAY-IN
R: Riley Sundeen (sr) 2G
R: John Tschida, Adam King ENG
R: Kyle Roy 19 saves
W: Jordan Oleson
W: Zach Kohner 24 saves

Section 4AA Bracket

#8 Robb Armstrong/Cooper 0 2 1 3
#9 Hopkins 1 0 1 2
SECTION 6AA PLAY-IN
RAC: Drew Eid GWG 3P 9:33, 1A
RAC: Riley Enderle, Jonah Jangula
RAC: Justin Harding 14 saves
HOP: Wyatt Nelson 1G, 1A
HOP: Mario Hadley
HOP: Zach Hayes 33 saves

Section 6AA Bracket

#1 Duluth East 3 1 2 6
#8 Grand Rapids 0 0 0 0
SECTION 7AA QUARTERFINAL
DE: Garrett Worth (sr) 2G, 3A
DE: Ian Mageau (sr) 1G, 3A
DE: Ryder Donovan 1G, 1A
DE: Logan Anderson, Brendan Baker
DE: Parker Kleive 16-save shutout
GR: Gabe Hoium 46 saves

Section 7AA Bracket

#2 Andover 0 3 4 7
#7 St. Francis 0 0 0 0
SECTION 7AA QUARTERFINAL
A: Nick Dainty (jr) 2G
A: Charlie Schoen (jr) 1G, 4A
A: Hunter Jones 1G, 1A
A: Harrison VanderMey, Brandon McNamara
A: Chase Robideau, Ben Fritsinger 13-sv SO
SF: Nolan Garaghty 37 saves

Section 7AA Bracket

#3 Elk River 3 5 1 9
#6 Forest Lake 0 1 0 1
SECTION 7AA QUARTERFINAL
ER: Zach Michaelis (so, UNO) Hat Trick, 1A
ER: Connor Bizal (sr) 2G, 1A
ER: Austen Humphrey (so) 2G
ER: Griffin Young, Carson Simon
ER: Kyle Esperum 16 saves
FL: Ryan Collier, Brady Peterson 32 sv

Section 7AA Bracket

#4 Cloquet / Esko / Carlton 1 1 2 4
#5 Duluth Marshall 3 3 0 6
SECTION 7AA QUARTERFINAL
DM: Levi Stauber (sr, MI Tech) Hat Trick, 1A
DM: Aiden Bachand 1G, 1A
DM: Nolan Krenzen, John Ribich
DM: Cam Brandt 26 saves
CEC: Landon Langenbrunner 2G, 1A
CEC: A Moore, B Matteen, O Carlson 13 sv

Section 7AA Bracket

#1 Moorhead 3 7 2 12
#8 Rogers 0 0 0 0
SECTION 8AA QUARTERFINAL
M: Carter Randklev (sr) Hat Trick
M: Tommy Horan (jr) Hat Trick
M: Isaac Henkemeyer-Howe (jr) 2G
M: Cole O'Connell (sr) 1G, 3A
M: Luke Gramer, Ryan Stafford
M: Wyatt Gunkel, Parker Dronen 4A

Section 8AA Bracket

#2 St. Michael-Albertville 2 2 1 5
#7 Buffalo 0 1 2 3
SECTION 8AA QUARTERFINAL
STMA: Caden Sigerud, Jordan Drobinski
STMA: Val Popowski, Adam Flammang
STMA: Luc Laylin, Justin Damon 20 sv
B: Tyler Braccini 2G
B: Jake Braccini 1G, 1A
B: Nathan Mueller 36 saves

Section 8AA Bracket

#3 Brainerd 1 2 1 4
#6 Bemidji 0 0 1 1
SECTION 8AA QUARTERFINAL
BRD: Matt Fischer (sr) Hat Trick
BRD: Mason Kruse
BRD: Colin Kleffman 17 saves
BEM: Ryan Pogue
BEM: Matt Fitzgerald

Section 8AA Bracket

4 St. Cloud Tech / Apollo 1 3 3 7
5 Roseau 0 1 0 1
SECTION 8AA QUARTERFINAL
SC: Nick Portz (sr) 2G, 1A
SC: Tyler Lunderby 1G, 2A
SC: Noah Bissett, Noah Althaus
SC: Brad Amundson, Logan Johnson
SC: Soreen Falloon 23 saves
R: Bryce Johnson, Oliver Lee 21 sv

Section 8AA Bracket

#7 Austin 3 2 2 7
#10 Winona 0 0 1 1
SECTION 1A PLAY-IN
A: Dylan Svoboda (sr) Hat Trick, 1A
A: Tyler Hoban (jr) 2G
A: Bryar Flanders, Dawson Mills
A: Ryan Flanders 21 saves
W: Austin King-Henke
W: Alex Benson 22 saves

Section 1A Bracket

#8 Faribault - - - -
#9 La Crescent - - - -
SECTION 1A PLAY-IN
PPD until 2/21/18, weather

Section 1A Bracket

#7 Windom Area 1 2 0 3
#10 Worthington 0 0 0 0
SECTION 3A PLAY-IN
WIN: Eli Becker 1G, 1A
WIN: Austin Fredin, Alex Espenson
WIN: Josiah Quintero 11-save shutout
WOR: Carter Ponto 61 saves

Section 3A Bracket

#8 Willmar 2 5 0 7
#9 Fairmont 0 1 1 2
SECTION 3A PLAY-IN
W: Jonathan Broman 1G, 2A
W: Ian Carruthers 1G, 2A
W: Blake Jeffords, Ty Christensen
W: Collin Larabee, Adam Dejong
W: Ben Bruhn, Gunnar Banks 11 sv
F: Tanner DeWar 2G, Colby Kuhl 53 sv

Section 3A Bracket

#6 Minnehaha Academy 3 3 2 8
#11 Red Wing 1 0 0 1
SECTION 4A PLAY-IN
MA: Cole Knutson (sr) Four Goals, 1A
MA: Reed Bartelings (jr) 1G, 4A
MA: Bryce Becker, Josh Roberts
MA: Eli Smith
MA: Corey Hendrickson 15 saves
RW: Cam Blue, Zach Harding 29 sv

Section 4A Bracket

#6 Sauk Rapids-Rice - - - 12
#11 Moose Lake Area - - - 2
SECTION 5A PLAY-IN
Final

Section 5A Bracket

#7 Mora / Milaca - - - 6
#10 Legacy Christian - - - 1
SECTION 5A PLAY-IN
Final

Section 5A Bracket

#8 Northern Lakes 2 1 0 3
#9 Becker / Big Lake 0 0 1 1
SECTION 5A PLAY-IN
NL: Garrett Westlund (sr) 2G
NL: Zach Spalj
NL: Jake Arnold 30 saves
BBL: Max Nelson
BBL: Zach Piehl 32 saves

Section 5A Bracket

#1 St. Cloud Cathedral 7 7 1 15
#8 Wadena-Deer Creek 0 0 0 0
SECTION 6A QUARTERFINAL
SCC: Nate Warner (so, SCSU) 2G, 2A
SCC: Blake Perbix (so) 2G, 1A
SCC: Jackson Savoie (jr) 2G, 1A
SCC: Jack Smith 1G, 3A, Mack Motzko 1G, 2A
SCC: L Anderson, J Anderson, J Bell, CJ Zins
SCC: L Schmidt, N Martin, K Hayward

Section 6A Bracket

#2 Sartell-St. Stephen 2 4 2 8
#7 Prairie Centre 0 0 0 0
SECTION 6A QUARTERFINAL
S: Garrett Freeman (sr) 2G, 1A
S: Dylan Michaud, Jake Rosenberger
S: Lukas Spanier, Talon Sigurdson
S: Trevor Dummer, Ryan Zulkosky
S: Devin Peterson 12-save shutout
PC: Jesson Gould 43 saves

Section 6A Bracket

#3 Alexandria 0 2 4 6
#6 Fergus Falls 1 0 1 2
SECTION 6A QUARTERFINAL
A: Jack Westlund, Caleb Strong
A: Derek Dropik, Jakob Stender
A: Zach Wosepka, Shane Birkeland
A: Jackson Boline 18 saves
FF: Mason Hoffman 2G
FF: Drew Luhning 26 saves

Section 6A Bracket

#4 Little Falls 1 0 1 2
#5 River Lakes 0 1 2 3
SECTION 6A QUARTERFINAL
RL: Blake Peterson GWG 3P 11:52, 1A
RL: Payton Madison GTG 3P, 1A
RL: Luke Johnson
RL: Jonathan Terwisscha 16 saves
LF: Sia McQuillan, Landon Johnson
LF: Justin Pekula 20 saves

Section 6A Bracket

#1 Hermantown 4 3 1 8
#8 North Shore 0 0 1 1
SECTION 7A QUARTERFINAL
H: Blake Biondi (so, UMD) 2G, 2A
H: Tyler Watkins (sr) 2G, 2A
H: Brandon Schmidt (sr) 2G
H: Darion Gotz, Sam High
NS: Ethan Sporn
Shots: 42-15 Hermantown

Section 7A Bracket

#2 Greenway - - - 5
#7 Hibbing / Chisholm - - - 0
SECTION 7A QUARTERFINAL
Final

Section 7A Bracket

#3 Virginia/MIB 2 1 4 7
#6 Eveleth-Gilbert 0 1 0 1
SECTION 7A QUARTERFINAL
VMIB: Cade Moreland (jr) 2G
VMIB: Caleb Bialke (jr) 2G
VMIB: Zach Kilen, Tony Chesser
VMIB: Jack Zupetz
VMIB: Cam Kreibach 15 saves
EG: Cody  Hendrickson, Kodi Intihar 23 sv

Section 7A Bracket

#4 Duluth Denfeld 0 2 0 0 0 2
#5 International Falls 1 1 0 0 1 3
SECTION 7A QUARTERFINAL
IF: Kian Gonzales (so) GWG OT2 14:24
IF: Simon Palm, Trevor Becvar
IF: Jake Klow 43 saves
DD: Luke Eilefson, Jacob Eskola
Shots: 45-29

Section 7A Bracket

#7 Kittson Central 2 4 0 6
#10 Bagley / Fosston 0 1 0 1
SECTION 8A PLAY-IN
KC: Alex Donaldson (sr) 1G, 3A
KC: Trent Peterson 1G, 1A
KC: Jesse Stark, Bradley Stewart
KC: Josh Rynning, Calvin Hanson
KC: Ben Sugden 6 saves
BF: Griffin Brovold, D Halvorson 41 sv

Section 8A Bracket

#8 Park Rapids 1 5 2 8
#9 Red Lake Falls 0 0 0 0
SECTION 8A PLAY-IN
PR: Bjorn Jorgenson (jr) Four Goals, 2A
PR: Joshua Baker (sr) 2G
PR: Brody Hagen, Cameron Hoyt
PR: Austin Jerger 11-save shutout
RLF: Brenden Larson 30 saves

Section 8A Bracket