Minnesota High School Boys Hockey State Tournament By Year

Year/ClassChampionRunner-UpScoreThird PlaceConsolation
1945*Eveleth*Thief River Falls4-3St. Paul WashingtonWhite Bear Lake
1946*Roseau*Rochester6-0EvelethSt. Cloud
1947*St. Paul Johnson*Roseau2-1Minneapolis WestSouth St. Paul
1948*Eveleth*Warroad8-2St. CloudSt. Paul Harding
1949*Eveleth*Williams4-1WarroadMinneapolis Washburn
1950*Eveleth*Williams4-3International FallsSt. Paul Murray
1951*Eveleth*St. Paul Johnson4-1Thief River FallsSt. Paul Murray
1952*Hibbing*Eveleth4-3Minneapolis SouthwestThief River Falls
1953*St. Paul Johnson*Warroad4-1EvelethSt. Paul Humboldt
1954*Thief River Falls*Eveleth4-1St. Paul JohnsonSt. Paul Harding
1955*St. Paul Johnson*Minneapolis Southwest3-1South St. PaulThief River Falls
1956*Thief River Falls*International Falls3-2EvelethSt. Paul Johnson
1957*International Falls*Roseau3-2Minneapolis SouthEdina
1958*Roseau*St. Paul Harding1-0South St. PaulMinneapolis Roosevelt
1959*Roseau *Minneapolis Washburn4-2International FallsThief River Falls
1960*Duluth East*St. Paul Washington3-1Minneapolis Patrick HenryMinneapolis Washburn
1961*Roseau*South St. Paul1-0Duluth EastSt. Paul Johnson
1962*International Falls*Roseau4-0South St. PaulEdina
1963*St. Paul Johnson*International Falls4-3 (OT)RoseauRoseville Alexander Ramsey
1964*International Falls*St. Paul Johnson7-3Minneapolis Patrick HenryRoseau
1965*International Falls*Bloomington7-0St. Paul JohnsonRoseville Alexander Ramsey
1966*International Falls*Roseau5-0South St. PaulGreenway of Coleraine
1967*Greenway of Coleraine*St. Paul Johnson4-2HibbingRoseau
1968*Greenway of Coleraine*South St. Paul6-1St. Paul JohnsonRoseau
1969*Edina*Warroad5-4 (OT)South St. PaulGreenway of Coleraine
1970*Minneapolis Southwest*Edina1-0 (OT)HibbingNorth St. Paul
1971*Edina*Roseau1-0International FallsHastings
1972*International Falls*Grand Rapids3-2Minneapolis SouthwestEdina
1973*Hibbing*Roseville Alexander Ramsey6-3International FallsMinneapolis Southwest
1974*Edina East*Bemidji6-0Grand RapidsHibbing
1975*Grand Rapids*Minneapolis Southwest6-1Hill-MurrayDuluth East
1976*Grand Rapids*Richfield4-3Hill-MurrayBloomington Kennedy
1977*Rochester John Marshall*Edina East4-2Grand RapidsHill-Murray
1978*Edina East*Grand Rapids5-4 (2OT)RoseauHill-Murray
1979*Edina East*Rochester John Marshall4-3 (OT)RoseauGrand Rapids
1980*Grand Rapids*Hill-Murray2-1Bloomington JeffersonIrondale
1981*Bloomington Jefferson*Irondale3-2South St. PaulGrand Rapids
1982*Edina*White Bear Mariner6-0HibbingCloquet
1983*Hill-Murray*Burnsville4-3Henry SibleyEdina
1984*Edina*Bloomington Kennedy4-2HibbingRoseau
1985*Burnsville*Hill-Murray4-3AnokaHibbing
1986*Burnsville*Hill-Murray4-1Duluth DenfeldBemidji
1987*Bloomington Kennedy*Burnsville4-1Greenway of ColeraineSouth St. Paul
1988*Edina*Hill-Murray5-3Bloomington JeffersonDuluth Denfeld
1989*Bloomington Jefferson*Rochester John Marshall5-4 (OT)Duluth DenfeldEdina
1990*Roseau*Grand Rapids3-1MinnetonkaWhite Bear Lake
1991*Hill-Murray*Duluth East5-3BurnsvilleRichfield
1992 Tier I*Bloomington Jefferson*Moorhead6-3BlaineApple Valley
1992 Tier II*Greenway of Coleraine*Rosemount6-1OronoMinneapolis Roosevelt
1993 Tier I*Bloomington Jefferson*Hill-Murray4-0MoorheadCloquet/Esko/Carlton
1993 Tier II*Eveleth - Gilbert*Lake of the Woods3-2 (2OT)Henry SibleyOrono
1994 Class AA*Bloomington Jefferson*Moorhead3-1Duluth EastWhite Bear Lake Area
1994 Class A*Warroad*Hibbing5-3MahtomediMinneapolis Edison
1995 Class AA*Duluth East*Moorhead5-3EdinaBloomington Jefferson
1995 Class A*International Falls*Totino Grace3-2WarroadHutchinson
1996 Class AA*Apple Valley*Edina3-2Duluth EastAlexandria
1996 Class A*Warroad*Red Wing10-3BreckSimley
1997 Class AA*Edina*Duluth East1-0MoorheadAnoka
1997 Class A*Red Wing*Warroad4-3ProctorBreck
1998 Class AA*Duluth East*Anoka3-1Bloomington JeffersonHastings
1998 Class A*Eveleth-Gilbert*Hermantown2-1Red WingEast Grand Forks
1999 Class AA*Roseau*Hastings4-0Elk River-ZimmermanBlaine
1999 Class A*Benilde-St. Margaret's*East Grand Forks4-2Fergus FallsSt. Thomas Academy
2000 Class AA*Blaine*Duluth East6-0HastingsRoseau
2000 Class A*Breck School*Warroad3-2International FallsFarmington
2001 Class AA*Elk River-Zimmerman*Moorhead8-1Greenway of ColeraineEastview
2001 Class A*Benilde-St. Margaret's*Rochester Lourdes2-1HermantownEast Grand Forks
2002 Class AA*Academy of Holy Angels*Hill-Murray4-2Roseville AreaElk River-Zimmerman
2002 Class A*Totino Grace*Red WIng3-2Rochester LourdesEast Grand Forks
2003 Class AA*Anoka*Roseville Area3-1Academy of Holy AngelsWhite Bear Lake Area
2003 Class A*Warroad *Simley3-1OronoHibbing
2004 Class AA*Centennial*Moorhead1-0Duluth EastAcademy of Holy Angels
2004 Class A*Breck School*Orono7-2HibbingWarroad
2005 Class AA*Academy of Holy Angels*Moorhead6-4Duluth EastWhite Bear Lake Area
2005 Class A*Warroad*Totino Grace4-3 (2OT)Duluth MarshallAlbert Lea
2006 Class AA*Cretin-Derham Hall*Grand Rapids7-0BlaineMinnetonka
2006 Class A*Saint Thomas Academy*Duluth Marshall4-3HermantownBlake School
2007 Class AA*Roseau*Grand Rapids5-1Rochester CenturyEdina
2007 Class A*Hermantown*Duluth Marshall4-1Saint Thomas AcademyOrono
2008 Class AA*Hill-Murray*Edina3-0Benilde-St. Margaret'sWoodbury
2008 Class A*Saint Thomas Academy*Duluth Marshall5-1WarroadLittle Falls
2009 Class AA*Eden Prairie*Moorhead3-0BlaineEdina
2009 Class A*Breck School*Warroad7-3Little FallsRochester Lourdes
2010 Class AA*Edina*Minnetonka4-2Hill-MurrayDuluth East
2010 Class A*Breck School*Hermantown2-1WarroadRochester Lourdes
2011 Class AA*Eden Prairie*Duluth East3-2 (3OT)EaganLakeville North
2011 Class A*Saint Thomas Academy*Hermantown5-4 (OT)Thief River FallsRochester Lourdes
2012 Class AA*Benilde-St. Margaret's*Hill-Murray5-1Lakeville SouthDuluth East
2012 Class A*Saint Thomas Academy*Hermantown5-4 (OT)Breck SchoolLittle Falls
2013 Class AA*Edina*Hill-Murray4-2Duluth EastMoorhead
2013 Class A*Saint Thomas Academy*Hermantown5-4Breck SchoolDuluth Marshall
2014 Class AA*Edina*Lakeville North8-2EaganRoseau
2014 Class A*East Grand Forks*Hemantown7-3New PragueTotino Grace
2015 Class AA*Lakeville North*Duluth East4-1EdinaSaint Thomas Academy
2015 Class A*East Grand Forks*Hermantown5-4 (OT)MahtomediNew Prague
2016 Class AA*Wayzata*Eden Prairie5-3Grand RapidsBemidji
2016 Class A*Hermantown*Breck School5-0Thief River FallsSt. Cloud Cathedral
2017 Class AA*Grand Rapids*Moorhead6-3Eden PrairieSaint Thomas Academy
2017 Class A*Hermantown*Monticello/Annandale/Maple Lake4-3 (2OT)St. Cloud CathedralDelano
2018 Class AA*Minnetonka*Duluth East5-2EdinaSaint Thomas Academy
2018 Class A*Orono*Alexandria2-1HermantownThief River Falls
2019 Class AA*Edina*Eden Prairie3-2 (OT)BlaineDuluth East
2019 Class A*St. Cloud Cathedral*Greenway/Nashwauk-Keewatin5-2MahtomediDelano
2020 Class AA*Hill-Murray*Eden Prairie4-1Blake SchoolAndover
2020 Class A*Mahtomedi*Hermantown3-2 (OT)St. Cloud CathedralDelano







Recent Articles