GIRLS
BOYS
DECEMBER 2017
Su M Tu W Th F Sa
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
XXX NOV DEC JAN FEB MAR XXX

MINNESOTA HIGH SCHOOL
BOYS HOCKEY
TUESDAY, DECEMBER 12, 2017

Anoka 0 0 1 1
Providence Academy 0 1 0 1
PA: Bradley Koskie (jr) 39 saves
A: Adam Novack (sr) GTshG 3P 15:04
PA: Jordan Doucette (sr) 1G
Shots: 40-20 Anoka
Apple Valley - - - 3
Lakeville South - - - 4
Final
Bemidji 0 1 0 1
Thief River Falls 0 0 0 0
B: Matt Fitzgerald (sr) 22-save Shutout
B: Casey McNamara (jr) 1G 2P
TRF: Nick Corneliusen (sr) 26 saves
Blake School 1 1 0 2
Cretin-Derham Hall 2 1 2 5
CDH: Matthew Gleason (so) 2G
CDH: Danny Magnuson (jr) 1G, 1A
CDH: Tommy Cavanagh (sr) 30 saves
Shots: 32-32
Breckenridge / Wahpeton - - - -
May-Port (ND) - - - -
7:00PM, Kim Braaten Memorial Arena
Buffalo 5 7 3 15
Cambridge-Isanti 0 1 2 3
B: Ben Klein (jr) Hat Trick, 3A
B: Jake Braccini (so, UofMN) Hat Trick, 2A
B: Treyton Welch (jr) Hat Trick, 2A
B: Tyler Braccini (so) 1G, 4A
Shots: 79-25 Buffalo
Burnsville - - - 0
Lakeville North - - - 2
Final
Cloquet / Esko / Carlton 1 1 0 2
Superior (WI) 1 2 2 5
S: Gunnar Hansen 2G
S: Caden Welch 27 saves
CEC: Kade Bender (jr) 2G
Shots: 29-20 CEC
Detroit Lakes 2 1 1 4
Park Rapids 2 0 1 3
DL: Jace Kovash (sr) 2G, GWG 3P 9:56
PR: Joshua Baker (sr) 2G
DL: Connor Link (sr) 1G, 1A
Shots: 38-26
Duluth Denfeld 0 2 0 2
Virginia / Mountain Iron-Buhl 2 4 2 8
V: Jake Seitz (sr) 2G, 3A
V: Jack Zupetz (jr) 1G, 3A
V: Josh Berlin (jr) 23 saves
Shots: 44-25 VMIB
Eagan 2 1 1 4
Eastview 2 1 0 3
EAG: Drew Wilson (jr) 2G (GWG), 1A
EAG: Matt Bergom (jr) 1G, 1A
EVW: Josh Eernisse (so) 1G
Shots: 26-23 Eastview
East Grand Forks 2 2 3 7
Crookston 1 0 2 3
EGF: Landon Parker (fr) 2G
EGF: Coby Stauss (sr) 2G
EGF: Jackson Galstad (jr) 1G
Shots: 39-24 EGF
East Ridge 1 0 1 2
Bloomington Jefferson 1 1 1 3
BJ: Tristan Larson (sr) 2G
BJ: Carter Aha 1G
ER: Tyler Johnson 1G
ER: Tanner Stafne 1G
Shots: 28-27 Jefferson

Ely / Northeast Range 1 3 0 4
Eveleth-Gilbert 4 6 5 15
EG: Jack Halliday (so) HAT TRICK
EG: Cody Hendrickson (sr) 2G, 3A
EG: Josh James (jr) 2G, 3A
EG: Gavin Maki (jr) 2G, 2A
EG: Nick Beaudette (so) 2G
Shots: 57-15 EG
Fairmont - - - 1
Faribault - - - 5
Final
Forest Lake 1 0 0 1
Champlin Park 0 1 0 1
FL: Brady Peterson (sr) 36 saves
CP: Brennan Boynton (jr) 27 saves
FL: Derek Palmer (jr) 1G
CP: Derek Roberts (jr) 1G
Hermantown 0 2 1 3
Duluth Marshall 1 0 2 3
H: Blake Biondi (so, UMD) 2G, 1A
DM: George Grannis (sr) 2G
H: Jacob Herter (sr) 1G
DM: Willy Stauber (sr) 1G
Shots: 27-23 DM

Hutchinson - - - 5
River Lakes - - - 1
Final
La Crescent - - - 6
Viroqua (WI) - - - 4
Final
Lake of the Woods 3 4 6 13
Bagley / Fosston 0 0 0 0
LOW: Kade Chapman (jr) Hat Trick
LOW: Luke Krause (sr) 2G, 5A
LOW: Nathan Poolman (sr) 2G, 5A
LOW: Jackson Arpin (jr) 2G, 2A
Shots: 44-4 LOW
Legacy Christian - - - -
Becker / Big Lake - - - -
7:15PM, Princeton Arena
Mahtomedi - - - 1 4
Totino-Grace - - - 0 3
Final in OT
Mankato West - - - 2
Rochester John Marshall - - - 5
Final
Minneapolis - - - 1
Mound Westonka - - - 5
Final
Morris / Benson - - - 2
Willmar - - - 2
Final
New Prague - - - 3
Northfield - - - 5
Final
North Branch - - - 5
Sauk Rapids-Rice - - - 2
Final
Orono - - - 3
Breck - - - 2
Final
Pine City Area - - - 4
Mora / Milaca - - - 1
Final
Prairie Centre - - - 2
Little Falls - - - 9
Final
Princeton - - - -
Proctor - - - -
7:00PM, Proctor Arena
Red Lake Falls - - - 0
Kittson Central - - - 10
Final
Redwood Valley - - - 0
New Ulm - - - 6
Final
Rochester Century - - - 14
Winona - - - 1
Final
Rochester Mayo - - - 0
Albert Lea - - - 2
Final
Roseau - - - 0
Moorhead - - - 4
Final
Rosemount - - - 3
Prior Lake - - - 0
Final
Sartell-St. Stephen - - - 1
Brainerd - - - 5
Final
Shakopee - - - 0 3
Farmington - - - 1 4
Final in OT
Southwest Christian / Richfield - - - 2
Dodge County - - - 6
Final
St. Cloud Cathedral - - - 7
Alexandria - - - 1
Final
St. Thomas Academy - - - 5
Benilde-St. Margaret's - - - 3
Final
Tartan - - - 3
South St. Paul - - - 1
Final
Waconia - - - 1
Chaska - - - 7
Final
Wadena-Deer Creek - - - 4
Northern Lakes - - - 10
Final

 

Waseca - - - 6
Worthington - - - 1
Final
Windom - - - 0
Marshall - - - 5
Final